POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH



  ARCHIWUM  
RELACJE
Głos pamięci o Irit Amiel w obiektywie młodych z Cosinusa
« start     15-07-2025
W niedzielę, 6 lipca 2025 r., w zabytkowym Dworze w Stryszowie- Oddziale Zamku Królewskiego na Wawelu - odbył się poruszający wernisaż wystawy fotografii przygotowanej w ramach projektu „Zainspirowani opowieścią Irit Amiel" realizowanego w Liceum Sztuk Plastycznych i Technikum dla Modzieży „Cosinus" z Krakowa. Wydarzeniu towarzyszył wyjątkowy koncert piosenki polsko-hebrajskiej, który dopełnił artystycznego hołdu złożonego jednej z najważniejszych poetek ocalonych z Zagłady – Irit Amiel.

Wystawa powstała z inicjatywy Justyny Kuśnierzowskiej – Dyrektorki Liceum Sztuk Plastycznych Cosinus oraz Technikum dla Młodzieży Cosinus w Krakowie. To właśnie uczniowie tych placówek – po zapoznaniu się z życiem i twórczością Irit Amiel przedstawionych im przez samą Agnieszkę Piśkiewicz-Bornstein, przyjaciółkę i osobistą asystentkę literacką poetki – stworzyli, pod okiem fotografa Artura Brockiego, przejmujące fotograficzne interpretacje jej poezji. Powstałe prace dotykają uniwersalnych emocji, takich jak strach, samotność, żal, nadzieja czy przebaczenie, ukazując, że głos młodego pokolenia może być niezwykle dojrzały i pełen empatii.

– Młodzież nie tylko uczyła się patrzenia przez obiektyw, ale też patrzenia emocjami w głąb historii, poezji i ludzkiego doświadczenia. Irit Amiel mówiła: „Jeśli przeżyjesz, opowiedz ludziom". Dla nas ta wystawa jest właśnie taką opowieścią. – podkreśliła Justyna Kuśnierzowska podczas otwarcia wydarzenia.

Uroczystość dopełnił recital Klaudii Zboralskiej, który zabrał publiczność w niezwykłą podróż przez język, emocje i tradycję żydowskiej piosenki. Spotkanie z twórcami projektu – Justyną Kuśnierzowską i fotografem Arturem Brockim – pozwoliło biorącym udział w wydarzeniu gościom jeszcze lepiej zrozumieć proces powstawania prac i ideę stojącą za projektem.

Autorami prezentowanych fotografii są: Oliwia Łabaj, Jakub Merkel, Mateusz Zawlocki, Lena Buczek, Milena Jaros, Kamila Kochan, Luna Pelc, Damian Drozdowski oraz Anna Zaleśny.

Wystawę można oglądać do 20 lipca 2025 r.
  

 
miejsce wydarzenia:
Dwór w Stryszowie - Odział Zamku Królewskiego na Wawelu
 

ZOBACZ
PROPOZYCJE NA DZIŚ »

 
 

Głos pamięci o Irit Amiel w obiektywie młodych z Cosinusa


OD XVII-WIECZNYCH DOKUMENTÓW PO WSPÓŁCZESNE PROJEKTY NAUKOWE –WYSTAWA O WIĘZIACH POLSKI Z KRAJAMI PÓŁNOCNYMI JUŻ W KRAKOWIE


Nietuzinkowe spotkanie z młodą sztuką


Leśne działania w leśnej bazie.


Globalne zmiany są napędzane przez jednostki. Za nami Talk’N’Roll


Zakończyła się XII edycja Szkoły św. Rocha


Już po odpuście ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt w Mikstacie -relacja


Nagroda Europejskiego Dziedzictwa dla MCK


Szkolenie Kadr Narodowych w Speed-ballu.


AKTYWIZACJA TURYSTYCZNA W REJONIE BESKIDU MAKOWSKIEGO


Brązowe medale reprezentacji w speed-ballu.


"Przemijanie" w Teatrze Stygmator z cyklu POEZJA NA KAZIMIERZU

 Copyright © 2002-2025


Polskie Niezależne Media
 
Kontakt z Redakcją