Cofnąć się w czasie... To marzenie wielu z nas. Takiej sztuki dokonali uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych Cosinus w Krakowie. Stworzyli naczynia, biżuterię ceramiczną, instalację rzeźbiarską oraz stroje rodem ze średniowiecza. Swoje dzieła zaprezentowali na wystawie „Dziedzictwo przodków. Cienie Nawii” w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.
- To dla nas wyjątkowe wydarzenie, że prace naszych licealistów znalazły się na wystawie w tak prestiżowym miejscu jak Muzeum Archeologiczne w Krakowie – mówi Dyrektorka Liceum Sztuk Plastycznych Cosinus w Krakowie Justyna Kuśnierzowska. Zostały pokazane w towarzystwie artefaktów prezentowanych na wystawie „Pradzieje i średniowiecze Małopolski”. To one były inspiracją do twórczej, indywidualnej i współczesnej interpretacji przedmiotów z odległej epoki. Nasi uczniowie wraz z nauczycielami udowodnili, że gdy pojawi się pomysł wraz z dobrym warsztatem, cierpliwością i uporem, to średniowiecze staje się ciekawe, barwne i interesujące twórczo. Nasze liceum stara się odkrywać przed uczniami ciągle nowe perspektywy, eksplorować stare i nowe dziedziny sztuki i zgłębiać tajniki plastycznej ekspresji. W czasie trwania projektu uczniowie wykonali artystyczne prace wykorzystując tradycyjne techniki ręcznego wyrabiania przedmiotów, charakterystyczne dla czasów słowiańskich. Średniowieczny strój cote-hardie, lalki motanki oraz ceramiczne naczynia i korale, stały się częścią instalacji, której oś stanowi wspólnie wykonana rzeźba z juty, a mgliście zarysowane postaci słowiańskich bóstw czekają na końcu drogi razem z naszymi przodkami. Zawsze staramy się aby nasu uczniowie mieli możliwość twórczego wyrażania siebie oraz pokazywania swoich prac jak najszerszej publiczności m.in. poprzez takie wystawy. Dziękuję Muzeum Archeologicznemu za współpracę i liczę na dalsze równie ciekawe wspólne projekty – dodaje Justyna Kuśnierzowska.
Wystawa jest pokłosiem projektu realizowanego w Liceum Sztuk Plastycznych Cosinus w Krakowie w roku szkolnym 2024/2025. Inspiracją do tego działania była trwająca w Muzeum Archeologicznym wystawa „Pradzieje i średniowiecze Małopolski”.
W ramach ekspozycji zaprezentowano naczynia i biżuterię ceramiczną wykonane pod kierunkiem Karoliny Stefańskiej oraz motanki wykonane pod okiem Katarzyny Doroty. Są one częścią instalacji odwołującej się do tradycji pogrzebowych Słowian. Pokazano także strój kobiecy składający się ze spodniej sukni, cote-hardie, czyli sukni wierzchniej oraz tuniki, który powstał pod kierunkiem Natalii Grabowskiej.
Wystawa „Dziedzictwo przodków” będzie czynna w Muzeum Archeologicznym w Krakowie przy ul. Senackiej 3 do 27 czerwca 2025 roku.
Dodatkowo, będzie dostępna także podczas Nocy Muzeów 16/17 maja 2025 roku.
Zapraszamy do jej oglądania!
|